Zadanie wertykulacji, korzyści z weretykulacji trawnika, wertykulatory
Dzięki nacinaniu gleby usuwamy w pierwszej fazie mech, filc i chwasty, które zanieczyszczają trawę i prowadzą do jej chorób i żółknięcia. W kolejnej fazie, podłoże po nacięciu przez noże wertykulatora staje się luźne, co skutkuje lepszym doprowadzeniem wody i tlenu do korzeni trawy. Nacinanie pozwala również na lepsze wchłanianie nawozów i środków odżywczych do trawy. W ostatniej fazie w miejscach nacięć, trawa się zagęszcza poprzez rozrastanie korzeni, co sprawia że trawnik tworzy gęsty i pełny dywan z soczyście zielonej trawy.
Po wertykulacji jedyną czynnością, którą musimy wykonać, to dokładne oczyszczenie trawnika z pozostałości mchu i filcu. Jeśli jednak posiadamy wertykulator z koszem, to wertykulator zbierze nam cały szkodliwy materiał w postaci mchu, filcu i resztek roślin, który następnie możemy wyrzucić do kosza na odpady organiczne.
Ważną rzeczą jest, aby nie nawozić trawnika po wertykulacja przez 7 dni! Jest to bardzo ważne, ponieważ trawa przez 7 dni po wertykulacji musi się zregenerować.
Wertykulacja, kiedy przeprowadzana jest regularnie, usuwa mchy oraz narusza warstwę filcu, umożliwiając jego usunięcie. Zabieg z użyciem wertykulatora najlepiej wykonywać wczesną wiosną, a jeśli sytuacja tego wymaga, powtórzyć późną jesienią.
Wertykulator – niezależnie od rodzaju i źródła napędu, wyposażone jest w pionowe noże - ostrza tnące, które wykonują nacięcia w darni. Urządzenie to ma za zadanie napowietrzyć glebę oraz usunąć wszystkie przeszkody, które stoją trawnikowi na drodze do bujnego wzrostu. Górna warstwa gleby po nacięciu nie jest już zbita, a więc woda i powietrze mają lepszy dostęp do korzeni. W przypadku wertykulacji polecane jest wykonanie zabiegu po pierwszym bądź drugim, wiosennym koszeniu trawnika. Trawa nie powinna być dłuższa niż jeden centymetr.